wtorek, 31 lipca 2012

Heuchera 'Jade Gloss'

Tej żurawki poszukiwałem dosyć długo, ale w końcu w 2011 roku udało mi się dostać niewielką sadzonkę (dzięki uprzejmości znajomej "po żurawkowym fachu"). Jest fenomenalna ze względu na kolorystykę i kształt liści - od innych srebrzystych odmian odróżnia ją wyraźne, mocne unerwienie, bardzo charakterystyczne. Liście są nieco podłużne i średniej wielkości, bardzo ładnie układają się kępie. Rarytasik i wspaniałe uzupełnienie kolekcji!


czerwiec

lipiec

październik

Heuchera villosa 'Chantily'

Kolejna naprawdę ogromna żurawka, która  szybko i skutecznie dominuje posturą otoczenie. Rośnie bardzo szybko, dzięki czemu już w krótkim czasie wygląda ładnie (a liście osadzone są na bardzo długich łodyżkach, więc kępa musi być naprawdę gęsta aby ładnie wyglądać). Jak dla mnie ładny, wielki "zieleniec" - polecam go miłośnikom rekordowo dużych odmian i stonowanych barw w ogrodzie, gdyż na pewno nie da nam mocnego kolorystycznego akcentu na rabacie.


Heuchera 'Steel City'

Żurawka na pewno rzadka i dosyć nietypowa - jej liście są mocno srebrzyste, delikatnie lśniące, przez co wydają się być jak wycięte z jakiegoś tworzywa. Przyrasta ładnie i naprawdę mi się podoba - pięknie kontrastując z innymi odmianami żurawek.


Heuchera 'Christa'

W końcu mój okaz tej żurawki nadaje się do pokazania światu, ale to wynika jedynie z tego - że kupiłem wiosną nowy egzemplarz, który rośnie przyzwoicie. Poprzednia sztuka niestety nie chce współpracować i dalej ma raptem 4-5 liści. Ogólnie rzecz biorąc 'Christa' to żurawka dla miłośników maleństw wszelakich, jej kępki osiągają raptem 15-20 średnicy. Ciepła, miodowo-pomarańczowa kolorystyka jej liści sprawia, że nie da się jej nie lubić. Wspaniałe uzupełnienie kolekcji!


Heuchera 'Vulcano'

Jedna z nowości 2011 roku, wypuszczonych na rynek przez francuskiego hodowcę Thierry'ego Delabroye. Trafiła do mnie z lekkimi przygodami - poczta "dała radę" paczce i z bardzo przyzwoitej sadzonki nienaruszone raptem trzy liście. Już trochę się odbudowała, zatem postanowiłem Wam pokazać jak pięknych barw nabierają liście tej odmiany. Kształt liścia też jest dosyć nietypowy, jak dla mnie absolutny "must" w kolekcji żurawek!Heuchera 'Big Top Bronze'

Ta żurawka to na pewno jeden z większych okazów w mojej kolekcji, osiąga naprawde imponujące rozmiary - moja ze zdjęcia ma raptem 3 miesiące a już zdominowała posturą całe okoliczne nasadzenie żurawkowe. Piękne aksamitne liście są dodatkową ozdobą tej odmiany. Gorąco ją polecam, mimo że niełatwo ją (póki co) zdobyć, absolutny hit!


Heuchera 'Big Top Gold'

Jedna z rzadszych na naszym rynku żurawek, o pięknych, aksamitnych liściach przyjmujących kolorystykę żółto-pomarańczową. Średniej wielkości kępy tej żurawki na pewno będą mocnym kolorystycznym akcentem na każdej ocienionej rabacie. Piękność!


Heuchera 'Cajun Fire'

Jedna z nowości 2011 roku, dostępna u nas od wiosny 2012. Liście duże, matowe, brązowo-czarne, młode liście o mocnym, czerwonawym wybarwieniu. Myślę, że będzie absolutnym hitem ogrodu, takim - jakim jest odmiana 'Mocha', o podobnym wybarwieniu. Na razie jest u mnie dosyć młoda, ale rośnie ładnie i dosyć szybko - więc na efekt sporej kępy nie będzie trzeba zbyt długo czekać.


Heuchera 'Rose Mirrors'

Jedna z rzadszych, w naszym kraju, odmian. Ciężko ją zdobyć, trzeba raczej sprowadzić z Zachodu. Liście raczej drobne, o mocnym srebrzystym wzorku. Odmiana na pewno ciekawa i warta uwagi!


Tiarella 'Pacific Crest'

Jedna z nowszych introdukcji Terranovy, jeśli chodzi o tiarelle. Liście głęboko powycinane, pięknie wybarwione, bardzo atrakcyjne i odróżniające ją od innych tiarelli. Na razie to jest pierwsze miesiące u mnie, zobaczymy jak będzie sprawować się w dłuższej perspektywie - na razie ładnie przyrasta.