wtorek, 21 sierpnia 2012

Echinacea 'Avalanche'

Śnieżnobiała odmiana 'Avalanche' i nazwa i wyglądem przywołuje na myśl prawdziwą "lawinę" kwiatów. Zakwita obficie, a do tego jest wyjątkowo niska - osiąga zaledwie 25-30cm wysokości. Spokojnie mogę ją polecić, zwłaszcza że nadaje się również do dolnych partii rabat.


Echinacea 'Coral Reef'

Kolejna z pełnokwiatowych odmian, którą chciałbym Wam pokazać. W 2012 roku zakwitła mi po raz pierwszy (wcześniej roślina coś "marudziła" i słabo rosła), ale muszę uznać ten debiut za wyjątkowo udany. 'Coral Reef; jest autentycznie pomarańczowo-koralowa i trzyma ten odcień cały czas w trakcie kwitnienia! Płatki koszyczka są postrzępione na brzegach, przez co przywodzą na myśl fantazyjne w budowie rafy koralowe - już wiem skąd pochodzi nazwa tej odmiany.


Echinacea 'Irresistible'

Piękna pełnokwiatowa odmiana jeżówki, o dwukolorowych kwiatach - środek jest malinowo-różowy, mocno wybarwiony, natomiast dolny okółek stonowany, pastelowo-różowy, niejednokrotnie w drobne plamki (świeże kwiaty są bardzie jednolicie wybarwione, do tego wpadają w odcienie pomarańczu). Odmiana warta sadzenia, ale ze względu na obfitość odmian w tym typie - nie uważam jej za konieczną w kolekcji. Nazwa tej jeżówki wskazuje na to, że nie można się jej oprzeć - ale przy obecnej, bogatej ofercie tych roślin, można wskazać co najmniej 3-4 odmiany bardzo podobne.Echinacea 'Marmalade'

Jak jeżówka o żółto-pomarańczowych, pełnych kwiatach może nie zachwycić? Chciałem ją mieć od samego początku, gdy tylko udało mi się ją wyszperać w opasłych czeluściach sieci i w sumie szybko udało mi się ją dostać. Jestem z niej bardzo zadowolony, zakwita wcześnie a kwiaty długo (jak to u jeżówek) się utrzymują. Odmiana naprawdę godna polecenia, i myślę że przynajmniej jak na razie (zapewne do momentu zakupienia odmiany 'Supreme Cantaloupe') będzie moim faworytem wśród odmian pełnokwiatowych.Echinacea 'Hot Lava'

'Hot Lava' to jeżówka rosnąca wyjątkowo dobrze i wyjątkowo obficie kwitnąca. Jej kwiaty mają do tego dwie ciekawe cechy: okółek dodatkowych, krótkich płatków blisko środka wywija się do góry, a kwiaty zmieniają barwę w trakcie kwitnienia z mocno czerwonych na stonowane. Kwitnie bardzo długo - pojedynczy kwiat potrafi być atrakcyjny nawet półtorej miesiąca!
poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Echinacea 'Strawberry Shortcake'

Ta odmiana to mój absolutny faworyt, jestem nią niezmiernie zauroczony! Wszystko przez nietuzinkowe (w budowie i wybarwieniu) kwiaty, które zachwycają mnie w każdej fazie rozwoju, cudownie się zmieniając. Do tej pory nie udało mi się, podczas roślinnych poszukiwań, spotkać drugiej odmiany o takiej kolorystyce - wydaje mi się, że jak na razie, jest po prostu wyjątkowa. Warto ją zdobyć i posadzić, pamiętajmy jednak że jest niższa od większości odmian - ważne, aby odpowiednio ją posadzić, by wyższe odmiany jeżówek czy inne rośliny jej nie przesłoniły, bo tak piękna roślina musi być na pierwszym planie!Echinacea 'Mama Mia'

Przy zakupie tej jeżówki zasugerowałem się nazwą i długo zastanawiałem się, czy jak zakwitnie - to rzeczywiście krzyknę z włoskim temperamentem z zachwytu. Rozczarowania nie było, bo jest to odmiana o pięknym, ciepłym kolorze kwiatów osiągających nawet 12cm średnicy! Płatki są dosyć grube, przez co kwiaty wydają się masywne i trwałe. I takie są - bardzo długo utrzymują świeżość. Do tego sama roślina jest krępa i nie ma mowy o uciążliwym przewracaniu się pędów kwiatowych - jak ma to miejsce przy wielu innych jeżówkach.


Echinacea 'Flame Thrower'

Kolejny z nabytków jeżówkowych 2011 roku. Odmiana o wspaniałym, mocnym pomarańczowym kolorze, świetnie kontrastująca z jeżówkami o kwiatach w innych kolorach oraz z innymi kwiatami lata. Kolejna odmiana kwitnąca obficie i zdrowo rosnąca - o dosyć dużych kwiatach, złożonych z cienkich, wygiętych w dół płatków, które przy koszyczku kwiatowych mają intensywne, prawie czerwony wybarwienie. Bardzo ją lubię za mocny akcent na rabacie - takie prawdziwe "słoneczko" wśród moich jeżówek.


Echinacea 'Quills and Thrills'

Jedna z odmian o płatkach fikuśnie pokręconych i powycinanych. Zauroczyła mnie w 2011 na zdjęciach w necie i postanowiłem ją mieć, Nie zawiodłem się - jest ciekawa, ładnie rośnie i obficie kwitnie. Kwiaty są bardzo duże i długo utrzymują świeżość, ale to już chyba cecha większości jeżówek. Jeśli szukacie czegoś na letnią rabatę, będzie to na pewno świetny wybór!


Echinacea 'Piccolino'

Piękna miniaturka o pełnych kwiatach, która zagościła u mnie wiosną jako nowość i od razu w tyk roku ładnie się rozkrzewiła i obficie zakwitła. Ma niesamowicie trwałe kwiaty o średnicy około 3cm, sama dorasta zaledwie do 25cm wysokości!