poniedziałek, 27 marca 2017

Taka trochę inna wiosna - koniec marca na poligonie doświadczalnym, cz. 1

Tak, jestem nieco dziwny w kwestii doboru roślin do ogrodu. Nie, nie mam klucza, którym jako architekt krajobrazu tak bardzo staram się zawsze zawodowo kierować. Rośliny kupuję dość spontanicznie, często nie bardzo myśląc czy gdzieś w ogóle będą pasować i czy skomponują się z tymi, które już u mnie rosną. A może jednak mam jakiś klucz? Hmmm bardziej słowa klucze - rzadkie, ciekawe, niespotykane. Tak, zdecydowanie kręcą mnie rośliny ogólnie rzecz biorąc nietuzinkowe, takie które rzadko można spotkać w polskich ogrodach - a co za tym idzie, jeszcze rzadziej w ofertach szkółek czy sklepów ogrodniczych...
Zdobywanie kolejnych doniczek do wysadzenia wiążę się w tym przypadku z dużymi nakładami czasowymi - na poszukiwania w Polsce, Europe, na świecie. Zasoby finansowe kurczą się niestety znacznie szybciej, niż przy zakupie roślin powszechnych w handlu. Ale jaka później następuje frajda, gdy można obserwować poszczególne fazy wzrostu tych różnych dziwolągów.
Dzisiaj pokażę Wam zatem trochę mniej typowych roślin wczesnej wiosny, część z nich zapewne jest Wam znana, część pewnie będzie zagadkowa i ciekawa :)

Zaczniemy od szeroko pojętej grupy wczesnowiosennych irysów cebulowych. Kwitną zazwyczaj w marcu, a niekiedy już końcem lutego. Sadzimy je jesienią, cebule są podobne do znanego powszechnie irysa holenderskiego. Pochodzą ze środowisk stepowych, więc lubią pełne nasłonecznienie i przepuszczalne gleby.

 Iris reticulata 'Katharine Hodgkin'


Iris winogradowii

Iris danfordiae


Kokorycze bulwiaste - choć dwa gatunki występują u nas dziko (kokorycz pusta i kokorycz pełna), to rośliny te są prawie niespotykane w polskich ogrodach. A szkoda, idealnie tolerują miejsca pod krzewami i drzewami liściastymi i w pobliżu później wychodzących bylin (np. host). Świetnie rosną na glebie zasobnej i przepuszczalnej, typowo leśnej - więc idealnie nadają się również do nasadzeń naturalistycznych.

 Corydalis wendelboi

Corydalis 'Borodino'

 Corydalis shanginii

 Corydalis solidaCieszynianka wiosenna - polska nazwa tej rośliny wywodzi się od Pogórza Cieszyńskiego, gdzie można znaleźć najliczniejsze stanowiska tej rośliny w naszym kraju. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub słonecznych wiosną, na glebach wapiennych. Wygląda bardzo egzotycznie, ale pamiętajm,y że to maleństwo - należy ją zatem sadzić w grupach.Trawy ozdobne to w naszym mniemaniu domena lata i jesieni, ale i wiosną można podziwiać uroki tej wspaniałej, i wciąż jeszcze nie docenianej u nas, grupy roślin. Dzisiaj pokażę Wam, pochodzącą z górskich okolic Europy Południowej i Kaukazu, seslerię Heufflera. Zakwita już w marcu, a jej piękne ciemne kłosy będą ją zdobić aż przez dwa miesiące!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz